در حالی که هفته گذشته رئیس‌جمهوری در دیدار با یكصد اقتصاددان کشور، قول داد که بدون مشورت و شتابزده یارانه‌ها نقدی نمی‌شود، رئیس مرکز ملی آمار با اشاره به این‌که فرم شناسایی دهک‌های درآمدی از ابتدای مردادماه توزیع می‌شود، خبر داد: مراحل اجرایی پرداخت نقدی یارانه‌ها از آذرماه عملی می‌شود. 

به نوشته «سرمایه»، محمد مدد خاطرنشان كرد: هزینه جمع‌آوری اطلاعات توسط مرکز ملی آمار، سی میلیارد تومان برآورد شده است؛ به گونه‌ای که روزی یک میلیارد تومان توسط مرکز آمار در مدت یک ماه اجرای این طرح برای آن هزینه می‌شود. 

وی افزود: هرگونه تخلف و اظهارات ناصحیح در تکمیل فرم مربوط به پرداخت نقدی یارانه‌ها منجر به حذف فرم از سیستم موجود می‌شود و عواقب آن نیز مشمول فرد خاطی خواهد شد و اعضای خانوار ممکن است تا مدتی دچار مشکل شوند و پرداخت یارانه به آنها به موقع صورت نگیرد. 

او در ادامه با بیان این‌که «مرکز آمار در این طرح فقط جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوار را انجام می‌دهد»، افزود: در این طرح، توسط مرکز آمار خانوارها به سه دسته کم درآمد، متوسط و پردرآمد تقسیم می‌شوند و در این دسته بندی به سه خوشه یک، دو و سه تقسیم می‌شوند که در خوشه یک طبقات یک، دو، سه و چهار و خوشه دو طبقات پنج، شش و هفت و خوشه سه شامل طبقات هشت، 9 و 10 می‌شود. که در مجموع خوشه یک اقشار کم درآمد، خوشه دو اقشار با درآمد متوسط و خوشه سوم اقشار پردرآمد را شامل می‌شود. 

رئیس مرکز ملی آمار تصریح کرد: در حال حاضر هنوز مشخص نشده که به هر خوشه، چقدر یارانه اختصاص می‌یابد چرا که این رقم هنوز قطعی نشده و ابتدا دسته بندی دهک‌های کم درآمد، متوسط و پردرآمد مورد توجه قرار می‌گیرد. 

مدد در ادامه با بیان این‌که «فرم شماره یک از ابتدای مرداد ماه در اختیار مردم قرار می‌گیرد»، افزود: این فرم از هم اکنون نیز توسط سایت مرکز آمار در اختیار عموم قرار گرفته و باید حتماً در قطع A3 تکمیل شود. 

رئیس مرکز ملی آمار در ادامه اضافه کرد: بنا بر اطلاعات اظهار شده توسط سرپرست خانوار، یک شماره حساب به هر سرپرست خانوار اختصاص می‌یابد و یارانه تک تک اعضای خانواده به شماره حساب سرپرست آن خانواده واریز می‌شود و تنها او از این حساب می‌تواند برداشت کند.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 تیر 1389    | توسط: مهدی حسینی    |    | نظرات()